Utėlės: ką reikia žinoti tėvams prasidedant naujiems mokslo metams

Nauji mokslo metai prasidėti gali nebūtinai maloniai – pastebima, kad po vasaros atostogų grįžus į ugdymo įstaigas galimas užsikrėtimo utėlėmis protrūkis. Negydant utėlių jos sparčiai dauginasi ir kontakto metu nesunkiai užkrečia kitus žmones. Dažnai ši problema visuomenėje yra apgaubta mitų.

Daug kam atrodo, kad utėlių turintis žmogus, suaugęs ar vaikas, būtinai bus iš asocialios šeimos. Vis dėlto tai – tik populiarus mitas, dažnu atveju skatinantis patyčias, ypač – vaikų tarpe. Svarbu suprasti, kad šių parazitų vaikai gali atsinešti ir į švariausius namus – tai jokiu būdu nėra siejama su šeimos išsilavinimu ar jos ekonominiu statusu. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos duomenimis, kasmet mūsų šalyje užregistruojama maždaug po porą tūkstančių pedikuliozės (utėlių turėjimo) atvejų, iš kurių beveik pusę užsikrėtusiųjų sudaro moksleiviai ir vaikai. Tačiau jei šie skaičiai jums atrodo maži – neapsigaukite. Registruotų pedikuliozės atvejų skaičius mažas, tačiau iš tikrųjų skaičiai yra dideli – įprastai visiems gėda ir nepatogu apie tai kalbėti. Tiesa ta, kad su utėlėmis susiduria dauguma šeimų, ypač auginančios vaikus. Užsikrėsti gali kiekvienas. Utėlėmis užsikrečiama kontakto su šiuos parazitus nešiojančiais žmonėmis metu, pavyzdžiui, keičiantis drabužiais, patalyne, šepečiais, naudojantis bendra lova, pagalvėmis, rankšluosčiais. Vaikams grįžus iš stovyklos, kelionės, kaimo, išvykos su palapine, kurioje miegojo daug žmonių, rekomenduojama gerai apžiūrėti atžalų galvas – išmaudyti juos, kruopščiai išskalbti rūbus. Utėlės dar greičiau plinta darželiuose ar pradinio lavinimo mokyklose, kadangi tokio amžiaus vaikai ypatingai mėgsta dalintis ar apsikeisti asmeninio naudojimo daiktais. Utėlės neturi sparnų, todėl neskraido ir nešokinėja, bet greitai ropoja. Savo aukas šie parazitai verčia taip stipriai kasytis. Pažeidus odą gali išsivystyti infekcija.

Baltos spalvos glindos, iš kurių vėliau išsirita utėlės, gali būti painiojamos su pleiskanomis: jos prisiklijuoja prie plauko, tačiau lengvai nenukrenta. Norint apsisaugoti nuo šių nepageidaujamų gyvių, būtina apžiūrėti vaiko galvą ir plaukus. Vietos, kuriose dažniausiai kiaušinius deda utėlės – prie ausų, ant pakaušio, kaklo srityje ir ties plaukų augimo riba. Šias zonas būtina kruopščiai patikrinti. Svarbiausia suspėti ir pastebėti galvoje esančias glindas. Jau išsiritusi utėlė tik paaštrina problemą: per savo maždaug 30 dienų gyvenimą gali sudėti apie 100 kiaušinių.

Ką daryti užsikrėtus? Tėvai turėtų atidžiai tikrinti savo vaikų plaukus, laikytis pagrindinių higienos reikalavimų, o susidūrus su utėlėmis skubiai imtis prevencinių priemonių. Kaip pataria specialistai, ant galvos žibalo pilti tikrai nereikia – šiandien yra veiksmingų priemonių, kurios gali greitai ir efektyviai panaikinti utėles. Viena tokių – ”Zap“ elektroninės šukos, kurios veiksmingai ir efektyviai žudo utėles ir glindas. Šukuojant dėl silpnos elektros srovės, kuri sukuriama tarp šukų dantelių, užmušamos utėlės ir glindos, kurios šukuojant iškrenta iš plaukų. Naudojant šias šukas nebereikia naudoti jokių utėles naikinančių, į galvą trinamų tirpalų. Tai yra tarptautiniu mastu patentuotas produktas, todėl saugus net mažiems vaikams. Su šiomis šukomis sausus plaukus reikėtų šukuoti bent 2–3 kartus per dieną. Svarbu gerai iššukuoti už ausų ir plaukų surišimo vietose, kur utėlės ypač mėgsta slėptis. Esant poreikiui, išvalius ir dezinfekavus šukas, jomis gali naudotis ir kiti šeimos nariai. Kita alternatyva norintiems efektyviai kovoti su utėlėmis – „Zap“ purškiamas losjonas. Šios priemonės veiksmingumas pastebimas jau po 10 min. Dėl losjone esančios aukštos dimetikono medžiagos koncetracijos, yra blokuojamas utėlių ir glindų aprūpinimas deguonimi. Negaudamos deguonies utėlės uždūsta ir žūsta. „Zap“ purškiamas losjonas yra saugus, bekvapis, nedegus ir nedirginantis. Purškiamas losjonas yra lengvai nuplaunamas įprastu šampūnu, todėl juo naudotis paprasta ir lengva. Įsigyti, kaip ir „Zap“ elektroninės šukas, galite bet kurioje vaistinėje be recepto. Jei utėlėmis užsikrėtė jūsų vaikas, būtinai apie tai praneškite kolektyvo, kurį jis lanko, vadovui. Tai reikia padaryti taktiškai – ramiai pasikalbėkite atsakingu asmeniu: su auklėtoja ar mokytoja, o ji žinos, kaip elgtis toliau. Paprastai tokiu atveju patikrinami visų kolektyvo vaikų plaukai.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė I. Simokaitienė (Parengta remiantis Linus Medical specialistų informacija. DELFI 2018 rugpjūčio 23d.)