Rugsėjo 10 d. 3a ir 3b klasės mokiniai vyko į Ožkabalius, Jono Basanavičiaus gimtinę, kur dalyvavo dviejose netradicinėse integruotose pasaulio pažinimo – lietuvių kalbos pamokose „Vargo mokykla“ ir ,,Pro vaikystės langą“.

Edukacinėje pamokoje ,,Vargo mokykla“ susipažino su lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu, slapta mokykla. Mokiniai klausėsi muziejaus darbuotojos pasakojimo apie to laikmečio dvasią, kai lietuviškas raštas buvo draudžiamas ir mokytis reikėjo slapčia. Mokiniai pasipuošę šiaudinėmis skrybėlėmis, nertomis kepurėlėmis, austinėmis juostomis rašė ant „grifelinių“ lentelių, mokėsi „slebizavoti“, spėliojo vieni kitų žodžius. Vargo mokyklos daraktorė buvo griežta, todėl ne vienam trečiokui už neklusnumą teko ant žirnių paklūpėti. Mokslus nutraukė netikėtai į stubą įsiveržęs piktas žandaras, tad teko greitai slėpti lietuviškus raštus ir įrodinėti, kad visi mokosi rusų kalbos.  Daraktorė įteikė mokiniams  daraktorinės mokyklos baigimo liudijimą, kuris paliudijo, jog jie „išsimokino lietuviškas skaitytines pažinti, jas į žodžius sudėti. Mokiniai pasidalijo įspūdžiais apie vykusią pamoką, aptarė, kada buvo sunkiau mokytis  – seniau ar dabar,  kuo ,,Vargo mokykla“ skiriasi nuo šiuolaikinės mokyklos.

Kitoje edukacinėje pamokoje ,,Pro vaikystės langą“ mokiniai susipažino su muziejuje esančiomis etnografinėmis ekspozicijomis, senoviniais namų apyvokos daiktais ir darbo įrankiais. Klausėsi pasakojimų apie Jono Basanavičiaus vaikystę, jam nutikusius nuotykius, įdomias istorijas. Mokiniams buvo išdalinti užduočių sąsiuviniai su klausimais, kryžiažodžiais, mįslėmis. Taip įtvirtino savo žinias, ką išgirdo ir pamatė  kitoje mokymosi aplinkoje.

Po edukacinių pamokėlių su vaikais aplankėme Ąžuolyną. Ten sutikome  Ožkabalių Ąžuolyno draugijos pirmininką, kuris  papasakojo apie Ąžuolyną, akmens ženklų reikšmę, atspindinčią J. Basanavičiaus gyvenimo liniją. Rankomis apjuosėme ir išmatavome seniausią ąžuolą, apskaičiavome jo aukštį ir skersmenį, sužinojome, kas jį pasodino.

Su puikia nuotaika, įspūdžiais ir praturtinę žinias apie Lietuvos patriarchą Joną Basanavičių, Ožkabalių Ąžuolyną, grįžome į mokyklą.

Mokytojos Vilija Bruževičienė ir Vilija Kasiliauskienė