Vincas Mykolaitis – Putinas

Spalio 3 d. Pilviškių „Santakos“ gimnazijos abiturientai literatūros pamokas praleido Pilotiškių kaime, kur gimė ir užaugo poetas, rašytojas, dramaturgas,  literatūros profesorius Vincas Mykolaitis – Putinas. Atvykę mokiniai pamatė erdvią medinę trobą, dengtą skiedromis. V. Mykolaičio – Putino giminaitė pasakojo, jog taip XIX a. pab. atrodė daugybė Suvalkijos ūkininkų vienkiemių, kuriuose užaugo visa XX a. pr. intelektualų karta. Mykolaičių seklyčioje (svečių kambaryje) išlikę autentiški baldai, rakandai, o įvykius, poeto būsenas pasistengta ryškinti fragmentais, santraukomis, net frazėmis… Gimtinės vaizdus Vincas Mykolaitis aprašė romane „Altorių šešėly“, todėl abiturientai nekantravo pamatyti rašytojo tėviškę. Apie savo gimtinę V. Mykolaitis-Putinas kalbėjo taip: „Mano gimtinė ir jos apylinkės ypatingu gamtos grožiu nepasižymi. Nei upės, nei ežero. Kalneliai, balos, alksnynai, beržynėliai ir vieniši medžiai pakelėse, ūkių sodeliai įvairina vaizdą.“ Apžiūrėję vienkiemio teritoriją, mokiniai patraukė link žymiojo „Krušakalnio“, kuris šiandien žinomas „Aušrakalnio“ vardu. Ant kalnelio tebeauga V. Mykolaičio-Putino pasodinti medžiai, ten, atrodo, vis dar jaučiama poeto dvasia. Ši vieta rašytojui buvo savotiškas gamtos prieglobstis nuo rutinos ir būtent šis kalnelis taip įspūdingai aprašytas romane „Altorių šešėly“. „Jį prisiminęs ir šiandien turiu prieš akis tą gimtųjų vietų peizažą, kuris nuo jo atsiskleisdavo, o ypač per saulėlydžius, kurie tiek kartų mane jaudindavo ramiais vasaros vakarais“, – 1962 m. vieno kūrybos vakaro metu sakė V. Mykolaitis-Putinas.

Taigi,  apsilankymas poeto tėviškėje leido  pažinti V. Mykolaitį-Putiną kitaip. Mokiniai galėjo įsivaizduoti, ką tuo metu matė, jautė ir išgyveno poetas, kurdamas klasika tapusius savo kūrinius. Puikiai atkūrė vietas, kurias romane aprašė rašytojas ir suprato, kaip svarbu puoselėti gimtąsias vietas, vaikystės ir jaunystės prisiminimus.  Buvo labai įdomu išgirsti ne tik biografinius faktus, bet ir tokius, kurie susiję su unikaliais Mykolaičių pasakojimais ir prisiminimais.

mok. Aida Broniškienė